"With courage and perseverance, relying on teamwork and scientific process, what they achieved changed our world forever."

Saturday, April 27, 2013

The Cost Of Drinking Water

I'd never really thought about buying water from a machine until we spent some time in Quartzsite Arizona. I'd bought water in those little bottles before but never from a machine.

There were several different machines in Quartzsite and I found that  I liked the Glacier machine water the best. There were machines all over the place, I lived near the Quartzsite General Store so that was the machine I used.

This is about the cost of water. In Quartzsite it was 25 cents a gallon or a dollar for a 5 gallon jug. When we were in New Mexico it was still 25 cents a gallon but a 5 gallon jug was going to cost you $1.25, no discount from the machine in New Mexico. The next time we needed to fill some jugs we were in Alpine Texas, it was 35 cents a gallon and the discount for a jug was gone.

I hadn't seen any water machines in awhile, I'm not saying they are not around, I just didn't notice any until yesterday (I'm in Iowa now). I was walking out of Walmart and down in front I walked by a water machine. I stopped and took a step back to see the price, 39 cents a gallon. I wonder if you pay sales tax on that? I'll check the next time I go in.

I'd wondered what a gallon of water costs when it comes in those little bottles? $3 for a case of 24 bottles is about $1 a gallon.

I don't have any pictures today...

2 comments:

  1. I find that water has been going up quite a bit these past two years.

    I used to be able to buy a case of 24 bottles of water for $1.99 in Houston not anymore! In Del Rio a case is over $3.00.

    When I go to Terlingua I fill up and re-use my water bottles so they can serve as ice and when they thaw out I can either drink them or wash my hair with them.

    ReplyDelete
  2. Those little bottles of water are really easy to get used to.. even at $3 a case.

    ReplyDelete